За одну ніч студенти спалили на вогнищі 20 тисяч книг

ADMIN
Автор ADMIN Травень 10, 2018 11:39

За одну ніч студенти спалили на вогнищі 20 тисяч книг

10 травня 1933 року на площі Опери в Берліні студенти-нацисти спалили близько 20 тисяч книг “неарійського духу”.Такі ж акції пройшли в двадцяти найбільших містах Німеччини. Це стало стало початком епохи державної цензури і контролю над культурою.

Після приходу нацистів до влади в січні 1933 року Адольф Гітлер отримує диктаторські повноваження. Призначає 36-річного філолога-германіста Йозефа Геббельса рейхсміністром народної освіти і пропаганди. Геббельс підпорядковує пресу, кіно, театр, радіо, спорт націонал-соціалістичним ідеалам. На догоду Гітлеру очищує організації культури від євреїв. Хто не виконує вказівки партії — звільнені, виключені із мистецьких спілок, зоборонені.

У квітні Геббельс дає вказівку відділу преси і пропаганди студентського союзу спланувати загальнонаціональну “Акцію проти негерманського духу”. 29-річний берлінський бібліотекар, прихильник партії нацистів, Вольфганг Херман складає “чорні списки шкідливої та небажаної літератури” – усього більше 300 авторів. У Берліні призначили премію для школярів і студентів. Хто виявить одну марксистську або пацифістичну книгу в публічній бібліотеці – отримає від партії один австрійський шилінг. В шкільній бібліотеці – два шилінга. Берлінська політична поліція конфісковує 10 тисяч центнерів марксистської літератури з бібліотек і книжкових магазинів. Залишили лише по 25 примірників кожної книги при міністерській бібліотеці – для “довірених осіб”. Тимчасово усі книги склали на стайні кінної поліції.

Партійці складають “білі” списки книг для заміни вилучених. Дозволяють твори німців Гете і Шиллера, любовні романи та воєнні книги про братерство та любов до Німеччини.
Студентські організації оголошують, що увечері, 10 травня, на головних майданчиках палитимуть книги. Викладачів університету та місцеву інтелігенцію наполегливо просять бути присутніми. Студенти вищої технічної школи у Мюнхені навіть розсилають запрошення на “Einladung zum Verbrennungsakt” (“Запрошення на підпал” – Країна) із сценарієм дійства. Вказано дрес-код: уніформа або чорний костюм.

Попри дощ на площі Опери в Берліні збирається сорокатисячний натовп. Телебачення і радіо ведуть пряму трансляцію з місця події. На площі між будівлею Університету Фрідріха Вільгельма і Державної оперою солдати розводять багаття. Звучать німецькі марші, студенти вбрані у форму СС. Відкриває церемонію рейхсміністр пропаганди Йозеф Геббельс.

Всього в німецькій столиці спалюють понад 20 000 примірників книг. Багаття не гасне до ранку. Сучасні автори, що потрапили до списку, емігрують або помирають у таборах чи на війні. У вересні імперська палата культури бере під свій контроль процеси книговидання і книготоргівлі. Публікуватися в Третьому рейху можуть лише зареєстровані в палаті літератори.

З 1947 года 10 травня відзначають в Німеччині як день книги. На берлінській площі Бебельплац встановлюють пам’ятник спаленим книгам роботи ізраїльського архітектора і скульптора Міхи Ульмана. Через квадратне скло в бруківці видно кімнату з порожніми книжковими полицями. Ці полки здатні вмістити бібліотеку з приблизно 20 000 книг. На бронзовій табличці – цитата з трагедії “Альмансор” Генріха Гейне 1820 року: “Це була лише прелюдія. Там, де спалюють книги, згодом спалюють і людей”.

ADMIN
Автор ADMIN Травень 10, 2018 11:39
Напишіть коментар

Без коментарів

Немає коментарів!

Дозвольте мені розповісти тобі сумну історію! Ще немає коментарів, але Ви можете бути першим.

Напишіть коментар

Лише зареєстровані користувачі можуть коментувати.

Соціальні мережі