Новий імператор. Як Сі Цзіньпін змінив і підпорядкував собі Китай

ADMIN
Автор ADMIN Березень 13, 2018 14:36

Новий імператор. Як Сі Цзіньпін змінив і підпорядкував собі Китай

11 березня китайський парламент вилучив з конституції обмеження на кількість президентських термінів, фактично дозволивши нинішньому президенту Сі Цзіньпіну правити довічно.

НВ розповідає, що зробив Сі Цзіньпін з початку свого правління в 2012 році, щоб змінити Китай і підпорядкувати його своїй владі, яку вже порівнюють з владою китайських імператорів і першого правителя КНР Мао Цзедуна.

Боротьба з корупцією і суперниками

Першим нововведенням Сі Цзіньпіна стала беспрецедентна за своїми масштабами навіть для Китаю кампанія з боротьби з корупцією. Її гаслом стало “ловити як тигрів, так і мух”, тобто судити чиновників за корупцію незалежно від їхнього рангу.

За час антикорупційної кампанії Сі Цзіньпіна за корупцію покарали понад 1,3 млн чиновників. Серед них були 35 членів центрального комітету Компартії, стільки ж, скільки з 1949 по 2012 рік.

Найвпливовішим із них стала третя за впливовістю людина в КНР, колишній міністр громадської безпеки КНР Чжоу Юнкан, якого віднесли до угруповання, що отримало назву “Нова банда чотирьох”. Крім Чжоу Юнкана до нього входили Бо Сілай, який в 2012 році був секретарем Чунцинського міськкому КПК, а до цього – міністром комерції КНР, Лін Цзіхуа, який в 2014 році був заступником голови Народної політичної консультативної ради Китаю, дорадчого органу за керівництва КНР, а до цього – колишнім начальником Кацеляріі Комуністичної партії Китаю, а також Сюй Цайхоу, який у 2012 році був заступником голови військової ради ЦК КПК і Центральної військової ради КНР, а ще раніше – начальником Головного політуправління китайської армії.

Чжоу Юнкан – найвпливовіший високопосадовець, засуджений до довічного ув’язнення в межах боротьби з корупцією в Китаї/Фото: EPA

У родичів Чжоу Юнкана вилучили активи на суму $14,5 млрд, а самого високопосадовця виключили з партії і в червні 2014 року засудили до довічного ув’язнення.

До довічного ув’язнення у вересні 2013 року був засуджений і Бо Сілай – за звинуваченням у перевищенні повноважень, хабарництві і порушенні партійної дисципліни. У жовтні 2013 року китайський суд відхилив його апеляцію. Дружину Бо Сілая Гу Кайлай засудили до смертної кари за вбивство британського бізнесмена Ніла Хейвуда. Гу Кайлай зізналася, що причиною вбивства стали погрози Хейвуда викрити наявність у неї нерухомості на мільйони доларів, якою вона володіла через офшорний рахунок.

Бо Сілая засудили до довічного ув’язнення за корупцію, а його дружину – до смертної кари за вбивство/Фото: EPA

Лін Цзіхуа став скандально відомий після того, як у березні 2012 року його син Лін Гу загинув у ДТП. Він був за кермом спортивної Ferrari, а разом із ним в автомобілі були дві дівчини, “одна оголена, інша напівоголена”, обидві вони отримали серйозні поранення, одна з них пізніше померла. У вересні 2012 року, незадовго до приходу на головну державну посаду Сі Цзіньпіна, Лін Цзіхуа понизили в посаді – він втратив посаду начальника Канцелярії КПК. В кінці 2014 року проти нього почали слідчі дії і усунули його з усіх посад. У липні 2015 року Лін Цзіхуа було заарештовано за звинуваченням у хабарництві і порушенні партійно-державної дисципліни. У липні 2016 року Лін Цзіхуа було засуджено до довічного ув’язнення.

Кар’єра Лін Цзіхуа закінчилася після скандального смертельного ДТП за участі його сина/Фото: EPA

Сюй Цайхоу заарештували за корупцію 15 березня 2014 року в госпіталі Пекіна, де він проходив лікування від раку. Затримали також його дружину, дочку та особистого секретаря. 30 червня 2014 року його виключили з КПК, оскільки розслідування Комісії Центральної військової ради з перевірки дисципліни встановило, що Цайхоу і члени його сім’ї брали хабарі, допомагаючи окремим офіцерам у просуванні службовою драбиною. Його справу передали в органи військової прокуратури, але в березні 2015 року припинили, оскільки Сюй Цайхоу помер.

Сюй Цайхоу (ліворуч) і Бо Сілай (праворуч)/Фото: EPA

Всі четверо високопосадовців з “Нової банди чотирьох” належали до оточення попередника Сі Цзіньпіна Ху Цзіньтао і дотримувалися консервативних позицій. Крім корупції їх звинуватили також у плануванні державного перевороту та узурпації влади. Справи “банди чотирьох” послабили політичний вплив конкурентів і противників Сі Цзіньпіна.

Інтернет-цензура і рейтинг громадян

Незважаючи на досить ліберальні погляди на економіку і декларування відкритості Китаю світові, в країні існує жорстка інтернет-цензура.

Так, китайські цензори блокують повідомлення зі згадуванням книги Колгосп тварин Джорджа Оруелла, а також з латинською літерою N, що пов’язано з бажанням китайської влади знизити популярність виразів типу “N термінів на посаді”, що мають на увазі зняття обмежень на кількість термінів правління для Сі Цзіньпіна. Під заборону потрапила і фраза “Xi Zedong”, що є комбінацією імен Сі Цзіньпіна і Мао Цзедуна.

Також у соцмережі Weibo, аналога Twitter у Китаї, заблоковано пошук за словами “незгода”, “культ особистості”, “довічний”, “безсмертя” і навіть згадки студії Disney та Вінні-Пуха, з яким порівнюють Сі Цзіньпіна.

  • Читайте також: Нетиповий метод цензури. Влада Китаю заблокувала месенджер WhatsApp

У Китаї також заборонені дані геолокації сервісу Google Maps і гра Pokemon Go, яка їх використовує. Китайська цензура визнала популярну гру занадто небезпечною для життя громадян, посилаючись на те, що було зафіксовано випадки, коли через Pokemon Go гравці потрапляли в ДТП.

Крім того, в 2014 році в Китаї з’явилася ініціатива під назвою Програма створення системи соціального кредиту (Social Credit Score або SCS). По суті, вона є системою рейтингу корисності громадян, і Китай має намір впровадити її до 2020 року. Система повинна буде відстежувати і визначати позицію кожного китайця на підставі того, як він витрачає гроші, регулярно чи ні оплачує рахунки, як взаємодіє з іншими людьми і т.п.

Китай активно розробляє системи контролю над своїми громадянами за допомогою інтернету/Фото: EPA

За даними ЗМІ, рейтинг SCS, який зараз тестують, розташований в діапазоні від 300 до 850 і розбивається на п’ять підкатегорій: соціальні зв’язки, споживча поведінка, безпека, матеріальний стан і законослухняність.

Передбачається, що в майбутньому рейтинг впливатиме на безліч речей, починаючи від того, чи зможе людина отримати роботу або кредит, до того, в якій школі навчатимуться їїдіти. Це нагадує один з епізодів відомого серіалу-антиутопії Чорне дзеркало, в якому стосунки людей зводяться до взаємних оцінок в онлайн-рейтингах, які бачать все. Китайський SCS також передбачає вільний доступ до даних рейтингу.

Реалізації китайських планів стеження за громадянами та інтернет-цензурі допомагають місцеві інтернет-гіганти, що домінують на китайському ринку. У роботі над SCS беруть участь China Rapid Finance, партнер мережевого гіганта Tencent, і Sesame Credit, дочірня компанія Ant Financial Services Group (AFSG), партнера Alibaba.

Тестуються й нові системи стеження за громадянами. Так, уряд одного з найбільших китайських міст Гуанчжоу і найбільший інтернет-холдинг Tencent вже запустили пілотну програму ведення віртуальних ID-карт, які в перспективі можуть замінити традиційні китайські пластикові ID-карти (аналог цивільного паспорта).

Реформа армії

Сі Цзіньпін, який крім президентського крісла займає також посаду головнокомандувача Народно-визвольної армії Китаю, вніс значні зміни і до функціонування збройних сил.

Крім боротьби з корупцією серед командного складу, він здійснив перехід від централізованої системи управління армією до системи командування західного зразка і висунув на ключові позиції нове покоління офіцерів. У квітні 2016 року Сі Цзіньпін очолив Центр об’єднаного командування китайської армії.

Сі Цзіньпін висунув на ключові позиції нове покоління офіцерів/Фото: EPA

За півроку до цього, у вересні 2015 року Сі Цзіньпін оголосив, що КНР скоротить чисельність збройних сил на 300 тисяч осіб.

Скорочення чисельності армії супроводжується зростанням витрат на військові потреби, які в 2017 році склали 1,7% від ВВП Китаю – близько $151,97 млрд. Основна стаття витрат – модернізація озброєнь.

Боротьба з екологічною кризою

Крім промисловості, Китай є також світовим лідером з виробництва парникових газів, що призвело до екологічної кризи в країні, яку влада більше не може ігнорувати.

У 2015 році уряд Китаю назвав боротьбу із забрудненням навколишнього середовища пріоритетною для країни. У вересні 2016 року Постійний комітет Загальнокитайських зборів народних представників ратифікував паризьку хартію з боротьби зі зміною клімату, яку було прийнято в грудні 2015 року.

Джерело

ADMIN
Автор ADMIN Березень 13, 2018 14:36
Напишіть коментар

Без коментарів

Немає коментарів!

Дозвольте мені розповісти тобі сумну історію! Ще немає коментарів, але Ви можете бути першим.

Напишіть коментар

Лише зареєстровані користувачі можуть коментувати.

Соціальні мережі