«Не слабка стать – красива!»

«Не слабка стать – красива!»

Нещодавно Український інститут національної пам’яті підготував законопроект про скасування в Україні державних свят 8 березня, 1 і 9 травня. Згідно з проектом, 8 березня пропонують позбавити статусу святкового і вихідного дня. Отож, «жіноче питання» виставлене на обговорення громадськості, воно залишається відкритим, поки законодавчу ініціативу істориків не підтримали в парламенті.
Як підкреслює голова інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, слід змінити акценти і зміцнювати національний дух і сімейні цінності. Але… Акценти давно вже змінені. Незаперечним є той факт, що комуністи лише підхопили американські соціалістичні віяння жіночого руху за вільні права, привласнили і адаптували певні ідеї під свою ідеологію. Якщо розглядати питання з такого ракурсу, то 8 березня дійсно пережиток «совка». Та навіть за часів тоталітарного режиму цей день був робочим, «червоним» він засвітився згодом, у 1965 році. З того часу таким і залишається в календарі незалежної Україні.
Повертаючись до недалекого минулого, зазначу, що рівно 70 років тому у Бурштині (наше місто на той час було районним центром) виходила газета «Червоний жовтень». Це ідеологічне видання з пропагандою комунізму, колгоспного ладу та партійними хроніками. В березневому номері 1948 року вичитуємо, яке ж «щастя» подарувала «країна рад» галицьким жіночкам: вони, виявляється, вже не «пригноблені рабині колонії, а передові жінки-колгоспниці». З нагоди свята «товаріщі» для них навіть подарунок підготували – організували гурток по вивченню біографії Сталіна. Про інші «подарунки» радянської карально-репресивної системи, а саме депортації, розстріли, катування нині не будемо згадувати, свято ж…
Пізній «совок» таки привив жінкам любов до тюльпанів в целофані, проте з плином часу і життєвими перипетіями воно якось непомітно з Міжнародного жіночого дня трансформувалось у свято весни, краси, жіночності. Тим часом дискусії прихильників і супротивників свята не стихають.
Тому традиційно, на вулицях рідного міста, «Бурштинський вісник» вивчав думку громадськості щодо цього питання. Задля гендерної справедливості, опитувалась як слабка, так сильна стать різного віку і різного роду занять. Найбільш цікаві сентенції пропонуємо вашій увазі:

8березня1
Соломія, 21 рік, молода мама:
– Скільки себе пам’ятаю, завжди отримувала подарунки цього дня від тата, брата, тепер і чоловіка. Це приємно, створює хороший настрій і взагалі сприяє близькості між людьми. Це справді добра традиція, і залежить тільки від чоловіків, чи буде вона мати продовження після можливої відміни свята.
Ліля, 33 роки, мама двох малюків:
– Для мене це свято, і завжди таким буде. Можна відмінити його на офіційному рівні, та увагу дорогих тобі людей не відміниш, адже вони звикли вітати жінку, а я – посміхатися у відповідь. Я за те, щоб вихідний залишився, нам інколи так бракує просто відпочинку і часу для себе.
– Думаю, що можна і відмінити 8 березня. – Вважає 28-річна Ірина. – Нема нічого такого в цьому дні, щоб створювати якийсь ажіотаж. Натомість краще хай запровадять вихідний в релігійне свято.
Зустрічаю на вулиці молодих хлопців, Романа, Олега і Дмитра:
– Вихідний ніколи не буває зайвим! – З упевненістю заявляють вони. – У нас це свято для жінок, для чоловіків більше клопоти, бо треба встигнути всіх привітати і нікого не забути. А от в Німеччині то є свято для безхатченків, їм цього дня дозволяється вживати спритне.
На лавочці відпочивають старші чоловіки, прямую туди.
– Я такого свята не знаю і не признаю! – розповідає 70-річний пан Володимир. – Вважаю, що то комуністичний пережиток. Краще хай буде 1-й день весни відзначатися. Чи дарував подарунки?..
Знаєте, я працював на роботі на посаді начальника, то викликав до себе людей і віддавав необхідні розпорядження: привітати там, виділити кошти. Але сильно тим не переймався. Кажу жінці: поїдемо в село, до мами, я тобі цілий оберемок квітів накошу. Краще подарувати жінці щось практичне, парфуми чи речі домашнього вжитку.
Практичний підхід і в приватного підприємця, пана Андрія:
– Гроші дам, сама най купує!. .
Мудрого досвіду сповнені слова 64-річної пані Валентини:
– Дуже шкода, якщо відмінять вихідний, бо з часом і забудеться саме свято. Хоч раз в рік варто згадати маму, бабусю, зателефонувати і привітати. Жінка вартує того, щоб за неї пам’ятати хоч один день в році.
Також діляться думками 22-річні Марта і Христина:

8березня
– Це гарне свято, але не наскільки, щоб робити з того культ. Тож плануємо святкувати спокійно, без фанатизму. Ми щодня пам’ятаємо, що ми жінки, тобто суть не в нагадуванні, а в увазі…
Певний підсумок у нашому маленькому дослідженні підвели, самі про це не здогадуючись, хлопці-націоналісти, що якраз гостювали в місті:
– Є день матері, його святкує увесь світ, чим не привід привітати жінку? – Розповідає Тарас, заступник керівника Правої молоді Івано-Франківщини. – Свято 8 березня має сумнівне походження. Гадаю, треба не просто «відмічатись» у такі свята, а любити, поважати, захищати жінок цілий рік.
Як бачимо, думки бурштинців з приводу такої цікавої теми також розбіглися. І це закономірно, адже скільки людей, стільки й вражень. Втім, приємно спостерігати, як пожвавішало жіноцтво Бурштина напередодні свята: жінки готуються зустрічати весну у всеозброєнні: оновленими зачісками, манікюром, посмішками. Тож залишається привітати їх з …Весною!

Напишіть коментар.

Немає коментарів

Коментарів поки що немає

Коментарів на жаль ще немає, але хтось таки відгукнеться

Напишіть коментар.
Перегляд коментарів

Напишіть коментар.

Ваша E-mail адреса не буде опублікована
Обов'язкові поля позначено*