Роксолана Джура: оцінку дадуть люди

Роксолана Джура:  оцінку дадуть люди

За тиждень до Нового Року, у переддень останньої у цьому році сесії Бурштинської міської ради міський голова Бурштина Роксолана Джура ділиться враженнями про минулий рік та планами на майбутнє.

dzhura– Роксолано Олександрівно, пройшло трохи більше року з початку Вашої роботи на посаді міського голови Бурштина. Охарактеризуйте, будь-ласка, цей перший рік.
– 2016 рік був непростим роком для більшості молодих керівників, котрі прийшли до влади на всіх рівнях. Адже державницька політика реформ одразу декількох галузей показала мінуси децентралізації, про котру всі зараз так голосно говорять. Зокрема у місті Бурштині ми відчули елементи децентралізації вже тоді, коли на початку січня держава свої основні видатки, що стосувалися профтехосвіти, пільгового перевезення та харчування дітей 1-4 класів у школах, повністю перекинула на місцеві бюджети.
Під це на місцях отримали збільшення ресурсу, оскільки зросла ставка ПДФО з15 до 18%, а також на місці залишили акцизні збори. Проте місто Бурштин – мале мономісто. Місто яке має одне велике підприємство і на 80% залежить саме від нього. Тож відчутного покращення за рахунок цих двох бюджетних нововведень не відбулося. Але ми витримали. Одразу хочу подякувати усьому депутатському корпусу, котрий в усіх важливих питаннях займав державницьку позицію. Ми разом, у першу чергу, забезпечили утримання шкіл, медицини, соціальних верств населення, учасників АТО.
– Чи вдалося виконати бодай основні бюджетні завдання?
– Усі бурштинці мали змогу бачити як процес формування бюджету на 2016 рік, так і розгляди інших важливих питань, адже велися онлайн-трансляції усіх сесій, усі проекти рішень, а також прийняті рішення завжди можна побачити на сайті Бурштинської міської ради. Відповідаючи на це питання скажу, що бюджет 2016 року формувався непросто, але він виконаний на всі 100 відсотків. Повністю дотримані ті всі обіцянки, які були озвучені на початку року. Насамперед виплачена заробітна плата за 12 місяців працівникам бюджетних установ. Учителям виплачені усі надбавки та тринадцята зарплата у повному обсязі.
– А як щодо медицини?
– Єдине, що можу додати, окрім виплати всіх гарантованих виплат, це те, ми не скоротили у медицині жодного ліжко-місця, як того передбачає реформа. Ми не втратили жодного фахівця. Адже вже тепер можна говорити, що адміністративна реформа відбудеться і ту кількість населення, котру отримаємо у громаді, – а це більше 26 тисяч жителів – треба буде комусь обслуговувати.
Успіхом вважаю також облаштування коридору на другому поверсі лікарні. Можна було б щось інше зробити. Можна, але треба з чогось починати. На весь коридор ми використали всього 98 тисяч. Другий момент по лікарні – перенесена каплиця з першого поверху у приміщення бібліотеки. Тепер у наступному році там будемо робити нормальний приймальний покій. Дякуємо компанії ДТЕК за ліфт. Довго не могли запустити, бо за кошти міського бюджету доробили шахту ліфта щоб той ліфт завтра не згорів.
– Багато коштів цього року надійшло із області…
– Так. У нас вийшла добра і чітка співпраця як з обласною радою, так і з депутатським корпусом ради. Хочу особисто подякувати сьогодні Миколі Палійчуку. Саме він, як голова бюджетної комісії обласної ради, багато допоміг Бурштину.
Натомість вже зі звіту депутата обласної ради Андрія Іваськіва ви знаєте, що у цьому році з області нам до міського бюджету надійшло 2.1 мільйони гривень. Це кошти, які нам суттєво допомогли. Додавши до цієї суми 440 тисяч гривень ми за літо змогли зробити необхідні ремонти в усіх школах та ДНЗ міста.
Зокрема, у першій школі повністю поставлені енергозберігаючі вікна, замінені вхідні двері; у другій школі відремонтована актова зала і деякі кабінети; у ЗОШ № 3 відремонтовані всі туалети, що були в поганому стані, учительська, медична кімната, бібліотека; на Вигівці повністю замінені вікна у школі та клубі. Фактично ми намагалися якомога більше утеплити школи та ДНЗ бо надалі, працюючи в громаді, важливо щоб діти, які приїжджатимуть із навколишніх сіл, вчилися у теплих класах у комфортних умовах.
Спільно з депутатом обласної ради нам вдалося залучити обласні кошти також для комп’ютеризації шкіл. Сьогодні чекаємо ще на комп’ютери у школу-сад, наступного року вже є домовленість про продовження обласної програми з комп’ютеризації.
– А як щодо екологічних коштів про які ми писали у газеті ще в червні. Чи вдалося їх використати?
– Цього року з обласного бюджету ми залучили додатково півмільйона гривень коштів так званого «екологічного податку». За ці кошти у навчальних закладах міста виконувались роботи згідно постанови Уряду 11-47, котра, власне, регламентує використання таких надходжень. Робились обмостки, водовідведення, ремонт каналізації. Ці кошти використані. Жодна копійка не повернулась до обласного бюджету.
– «Екологічні кошти» виділяв місту і Бовшів…
– Справді, завдяки особистим домовленостям вдалося залучити у місто 3.8 мільйонів «екологічних коштів» із Бовшева. Показовими у цьому плані є роботи, виконані по вулиці Стуса 17, 19 де є сквер «Європейський». Думаю мешканці тієї частини міста самі можуть оцінити роботи.
Хочу одразу сказати, що мені відома думка жителів по вулиці Стуса 15, на окрузі депутата Миколи Шкарповича. Ми там не доставили метр бруківки. Але не доставили не тому, що не хотіли, або ж вкрали, а тому, що там у наступному році буде робитися стоянка і недоцільно ставити бруківку а потім знімати.
Гарно зроблено благоустрій за ці кошти по вулиці Стуса, 21, у сквері навколо цих будинків. Добре зроблено робота по вулиці Січових Стрільців, 3. Також уже завершено роботи з благоустрою навколо будинку по вулиці Міцкевича 6. Водовідвід зроблено по Стефаника, 15. І це важливий момент, бо там постійно стояла вода.
Таким чином кожен депутат мав на окрузі 100 а то і більше тисяч гривень. Дякую тим депутатам, які попрацювали на округах плідно і їх роботу видно а оцінку сьогодні дають люди.
Хочу зазначити, що у жовтні-листопаді мало робилося, бо не позволяла погода. У грудні ми продовжуємо роботи. Запевняю, що невикористані кошти, згідно договору, залишаються на вільному залишку у бюджеті Бурштина в 2017 році.
– Чи виконали ви свої передвиборчі обіцянки?
– Моя передвиборча програма складалася із двох пунктів: довірити мені владу і оцінити мою роботу в кінці року. Я дуже дякую бурштинцям за, у більшості, позитивні відгуки. Я отримала малу підтримку на виборах – всього 961 голос. Проте, якщо цих голосів сьогодні стало хоча б на сотню більше – я дякую їм усім.
Натомість для себе я у цьому році виділила три основні аспекти діяльності: освітлення, тепломережі та вода. Почну з першого. На освітлення у місті було передбачено півмільйона гривень. 100 тисяч ми використали на заміну ламп на енергозберігаючі. За нинішніми підрахунками вже на цьому ми зекономили 15% електроенергії, а це 90-100 тисяч гривень економії міського бюджету в рік. Загалом ми поміняли на нові лампи або ж вперше освітили вулиці: Івана Франка, Торгову, Над Потоком, Шухевича, провулок Петлюри-Бандери, провулок Лісна-Івасюка. Це масштабна робота.
Також 90 тисяч використано цього року на освітлення Вигівки. З них 30 тисяч – кошти з обласного бюджету і 60 тисяч – із міського. Тут хочу окремо подякувати Роману Дидику, адже цей депутат кожен тиждень є у кабінеті міського голови. Він говорив про ті проблеми, котрі потрібно у селі вирішити, але, окрім того, він сам брав інструмент у руки і власноруч допомагав це робити.
Другий аспект діяльності – тепломережа. Це сфера, де є багато невидимої роботи. Але від цієї роботи залежить нормальне життя бурштинів. У цьому році близько 390 тисяч з місцевого бюджету використано на заміну основних теплових мереж. Це, в основному, мережі по вулиці Будівельників 5-9, Енергетиків, Коновальця, 5.
Зараз йдуть роботи по вулиці Стуса, 14, 16, 20 та будемо робити по Стуса 6. Ці роботи виконують за кошти компанії ДТЕК у рамках Стратегії співпраці, які йдуть на заміну тепломережі. Зараз там кладуть майже 80 метрів труб. Тож заміна великої кількості тепломережі відбулася. Ми чітко і нормально вступили у опалювальний сезон.
Тепер по воді: найважливішою роботою цього року я вважаю заміну більше кілометра водопроводу Коростовичі-Бурштин. Загалом на заміну внутрішніх підвальних мереж цього року з бюджету міста використано 674 тисячі гривень.
– Ви згадали за співпрацю з ДТЕК…
– Справді, говорячи про співпрацю з бізнесом хочу насамперед подякували великому бізнесу. Адже саме від нього залежить зараз місто. Багато, можливо, сьогодні є питань до ДТЕК Бурштинської ТЕС, але від надходжень ПДФО зі станції залежить 80% відсотків нашого бюджету, а це більше 30 мільйонів у рік. Цього року з компанією ДТЕК ми продовжували працювати згідно Стратегії розвитку міста Бурштин до 2020 року. І, вважаю, що усі зобов’язання між нами виконано. Дякуємо ДТЕК за конкурс «Місто своїми руками» – усі 10 проектів мешканців міста втілено у життя. Наглядні два моменти – майданчик на вулиці Стуса на окрузі депутата Ігоря Дулика та майданчик у старому Бурштині (округ Марії Тимошик – ред.). Є певні недопрацювання по майданчику у старому Бурштині. Там мала бути ще огорожа, на котру кошти виділила міська рада. Проте кошти чомусь не освоєні і повернуться до міського бюджету.
На втілення в життя пункту Стратегії розвитку «Заходи з енергоефективності», було виділено цього року 1.8 мільйона гривень. Ці кошти використані ефективно в першу чергу для міста. Адже вдалося виконати часткову – там, де потрібно – ізоляцію труб, замінити несправні внутрішні мережі. Фактично коло 800 тисяч із цих коштів використано на заміну труб постачання гарячої та холодної води і заміну квартальних тепломереж у місті. Це все робиться для покращення нашого житлово-комунального господарства.
Дякує компанії ДТЕК сьогодні міська рада і за вікна, на які 300 тисяч було виділено також згідно цієї Стратегії. Конкурс на встановлення вікон виграв наш місцевий підприємець. Хочу зазначити, що спрацювали чітко, якісно і швидко. Поставлено 48 вікон з балконними дверима. У наступному році ми хочемо приступити до ремонту фасаду нашої міської ради.
– Що там із реформуванням житлово-комунальної галузі, зокрема КП «Житловик»?
– Реформування житлово-комунального господарства міста, котре ми у цьому році почали з нуля залишається для нас пріоритетним і надалі. Все літо ми виробляли документацію, для вступу в законне русло по підрахунку тарифів у НКРЕКП у Києві. Знову ж таки компанією ДТЕК, згідно Стратегії, було повністю профінансовано паспортизацію схем трубопроводів теплопостачання. Схеми робила львівська фірма і люди могли це бачити. На сьогодні ми маємо весь пакет документів, які були необхідні для отримання ліцензії на теплопостачання і транспортування тепла комунальним підприємством у місто. Тож ми фактично узаконили діяльність цього підприємства і вступили у правове русло. Зрештою, ревізія і чітка схема труб теплопостачання дала нам можливість отримати та передати на баланс підприємства це майно. А це – 34 кілометри протяжності магістральних та квартальних мереж вартістю майже 40 мільйонів гривень, які сьогодні є власністю КП «Житловик». Цієї роботи не видно, але вона була необхідна.
Тож ми мало робили цього року зовнішніх робіт, мало садили дерев і мало клали бруківки, але ми виконали великий обсяг інших необхідних робіт.
– З компанією ви обговорювали відкриття ЦНАПУ у колишньому кафе «Кристал»
– По ЦНАПу були попередні домовленості з компанією ДТЕК, щоб взяти в оренду приміщення «Кристалу», і розмістити там деякі служби та відділи міськради – ЦНАП, паспортний стіл, реєстрації фізичних та юридичних осіб, відділ соцзахисту. На жаль на сьогодні ці переговори заморожені. Чекаємо пропозицій від ДТЕК, коли можна буде відновити перемовини.
– У місті зросли тарифи.
– Ріст тарифів завжди не популярний і я ніколи не говорила, що буду боротися з підняттям тарифів. Я говорила, що будемо створювати комфортні умови для людей. Сьогодні Україна перебуває у великому тарифному цейтноті. І сказати, сьогодні що ми не будемо піднімати тарифи – найлегше. Найлегше встати на сесії і сказати, що я за бурштинців і не буду голосувати за підняття я тарифів. Але ми мусимо підняти. Не так високо, як по всій Україні, але мусимо. В першу чергу для того, щоб завтра мати за що купити метр труби, щоб завтра мати чим заплатити сантехнікові і зварювальникові. Ні для кого не секрет, що ми сьогодні маємо шалений відтік кадрів. Нам треба якось зберігати людей на роботі.
Справді, 22 липня сесія міської ради підняла тарифи на тепло, на гарячу воду і квартплату. Сьогодні у нас 18.30 грн. коштує кубічний метр гарячої води, 10.58 грн. коштує метр квадратний площі тепла. Але варто зважати, що тарифи у місті не піднімались уже 6 років. Не піднявши тарифи ми б прирекли КП «Житловик» на смерть. Ніхто завтра не прийшов би нам відремонтувати чи замінити трубу.
Ми робили опитування по кожному будинку про роботу КП «Житловик» і відгуки різні. Іноді вони емоційні. Але маючи навіть таке КП, як у нас, ми маємо гарантію в тому, що ми не будемо місяцями чекати щоб нам прийшли і включили воду.
Ефективну роботу комунальників цього року можемо бачити по трьох випадках. В першу чергу – коли у нас 22 червня повалило дерева. Вже до 26 червня – дня Конституції – місто було прибрано.
Друга проблема – порив на вулиці Грушевського. Там до сьогодні ще не закопані люки. Це створює певні незручності людям, але ви знаєте яка там була катастрофа. Найбільша напевно за останні роки у місті. І ми з нею також впорались. Працівники КП три доби працювали над ліквідацією наслідків пориву. Слава Богу впорались, бо могли мати ще більшу біду. Тепер, згідно технології, потрібно щоб всілась земля, аж тоді можна буде закопати люки і довести вулицю бодай до попереднього вигляду. Величезне їм за це спасибі.
Третій момент – листопадовий сніг на вихідні. Це буде нам добрим уроком. У той понеділок, коли нас засипало снігом, ми справді не справилися. Але хочу повідомити, що у нас всього два трактори, котрі можуть просувати сніг. Так, не завжди біля під’їздів вчасно відгортали сніг, але у нас просто немає людей. Працівники КП «Житловик» проживають у селах і дехто просто не зміг доїхати. Ми не встигали. Хочу вибачитись перед бурштинцями. Усі інші важливі аспекти життєдіяльності міста та села Вигівка у той сніжний період ми забезпечили досить оперативно. Я сподівалась на підприємців і депутатів, котрі допоможуть впоратись із снігом і дякую всім, хто допоміг.
– Мешканці міста часто скаржаться на велику квартплату.
– Що стосується квартплати – вона є розрахована окремо на кожен будинок. Середня вартість 2.7-2.8 гривні за квадратний метр. Є вулиці, де мешканцям виходить більше – це 11 будинків по вулиці Будівельників та два будинки по Енергетиків. Ми з ними проводили слухання, збори і пропонували їм зменшити квартплату за рахунок відмови від певних послуг КП. Проте, коли почали рахувати скільки сімей отримують субсидії і розміри субсидій – більшість відмовилось від такої пропозиції.
Натомість доповідаю, що у нас недовиконано по місту план з надання субсидій населенню на 600 осіб. Тож прошу звертатися у відділ соціального захисту населення по призначення субсидії. Загалом охоплено субсидіями у місті майже 3500 бурштинців. Не всім, звичайно, виходить субсидія, але просимо звертатись.
Чи добре питання субсидії – покаже час. Але мусимо робити так, як нам диктує держава.
– На п’ятничну сесію знову виноситься питання підняття тарифів.
– Тарифи що будуть зростати – на холодну воду.
Ми будемо розглядати на сесії підняття вартості водопостачання та водовідведення. Чіткі пояснення дав КП «Житловик» і вони розміщені на офіційному сайту міськради. Усі, хто має бажання, можуть прийти на сесію. Також засідання можна завжди дивитись в он-лайн режимі.
До слова, наша міська рада є, напевно, найвідкритішою радою у області. Сесії транслюються он-лайн, рішення, як я уже казала, усі – на сайті. Приємно, що за цей рік наша робота стала взірцем для багатьох місцевих рад, до нас приїжджають і нас поважають у області.
– Давайте ще поговоримо про дороги.
З дорогами цього року не склалося. Повністю вдалося завершити, вважаю, показову доріжку по вулиці Шухевича. Також ще весною ми трохи полатали Калуську у межах міста. Тож їздити нею можна було. Натомість зазначу, що 6 вересня визначився підрядник який у наступному році повністю ремонтуватиме цю дорогу. Це ТОВ «Автомагістраль-Південь» (м.Одеса – ред. ). Підрядник відремонтує 18 кілометрову ділянку траси з Бурштина до Калуша починаючи з нульового кілометра – біля Церкви Святого Йосафата у Бурштині. Вартість ремонту становить 118,7 млн. гривень.
Натомість ми обіцяли цього річ зробити вулиці Шухевича та Енергетиків. З обласного бюджету на них було передбачено 298 тисяч і 700 тисяч з міського. Кошти не освоєні. Чому? – Бо пройшла процедура ProZorro і ніхто не виявив бажання ремонтувати дороги за ці кошти. А коли все ж бажаючі знайшлися – почалася негода. Таким чином обласні кошти ми не освоїли і вони повернуться до обласного бюджету. Надіюся, що у наступному році ми пріоритетом визначимо дороги комунального значення.
– Щодо системи ProZorro і взагалі допорогових закупівель. Чи не заблокує роботу ради одне з недавніх рішень сесії?
– Робота ради на початку наступного року заблокована не буде, адже на листопадовій сесії депутати, приймаючи рішення про закупівлі товарів через ProZorro від 3 тисячі і робіт та послуг – від 5 тисяч, виключили з рішення певні пункти а також прописали що у січні міськрада може працювати за окремими договорами. Тож думаю проблем не буде.
Якщо ви питаєте моєї думки, то 3200 мінімальна заробітна плата а 3000 мінімальний поріг. Це смішно. Проти якої корупції ми боремося – якщо завтра буде важко заплатити за найнеобхідніші термінові речі. До слова, саме через ці тендерні процедури нам багато чого не вдалося зробити. Зокрема у старій частині міста. Там вдалося зробити тільки освітлення та защебнення основних доріг – вулиці Зелена, Юхвітова, Франка та Герцена. Роботи подекуди ще тривають. Поки пройдуть всі тендерні процедури – вже немає часу робити. У цьому вважаю основна проблема ProZorro. Втрачаємо багато часу.
– Ви, як фінансист, як бачите формування бюджету міста на наступний рік?
– Бюджет наступного року дуже непростий. Це буде бюджет виживання і не тільки у Бурштині а й у всіх містах. Зростає мінімальна заробітна плата до 3200, але прожитковий мінімум залишається майже на тому ж рівні що й був (1500 грн – ред.). 3200 це та сума, котра сьогодні лягає на міські плечі. Адже зараз усі технічні працівники у школах переходять на фінансування з місцевого бюджету і нам доведеться забезпечити їм заробітну плату. Також ми прорахували, що для утримання медичної галузі нам сьогодні потрібно віднайти десь ще додатково 4.5 мільйона гривень. Основне, що рекомендує держава на місця – оптимізовуйте, ліквідовуйте, скорочуйте. Цього року я вже зустрічалася з усіма великими колективами у місті і завжди на зустрічах усім кажу, що у 2017 році нам всім треба буде потерпіти, десь щось недоотримати. Як воно буде ще не відомо, але бюджет ми прийматимемо знову у хаосі.
– Спортивних бурштинів цікавить питання подальшого існування НФК «Бурштин».
– Дуже важливо для нас у цьому році було відновити футбол. І ми його відновили. Звичайно, це не вища ліга, але на стадіоні футбол був і вболівальники приходили. Вважаю що наша спільна робота з директором ДТЕК Бурштинська ТЕС Андрієм Шуваром, та депутатом обласної ради Андрієм Іваськівим знайшла гарне продовження у формі НФК «Бурштин». Цього року ми досягли домовленості з ДТЕК про виділення коштів на футбол. Як буде у наступному сезоні? – Я футбол полюбила і вважаю, що він має у Бурштині бути. Ми будемо робити все, щоб клуб виступав, виступав успішно. А далі – будемо старатися.
– Роксолано Олександрівно, Бурштин – одне з небагатьох міст у області, котре виділило усім учасникам АТО землю…
– Сприяння та співпраця з учасниками АТО це найважливіший момент робботи нашої міської ради. Запевняю, що усі вимоги, які ставила перед нами держава і усі побажання від учасників АТО з нашого міста ми виконали. Більше того, у цьому році всі учасники АТО з Бурштина (67 осіб – ред.) справді отримали земельні ділянки. Окрім них землю отримали ще 79 бурштинців згідно заяв у чергах. Площа ділянок 8.9 сотих кожному.
Проте прикро, що у цьому році нам не вдалося придбати одну квартиру для сім’ї загиблого військовослужбовця. На сьогодні отримала кошти на житло вдова Володимира Соківки. Не змогли ми добитися коштів для сім’ї Вадима Савчака, котрий воював у добровольчому батальйоні. Але я гарантую, що з початку року ми знову підніматимемо це питання на обласному рівні і все ж родина з двома маленькими дітками отримає це житло.
– І наостанок: чи готове місто до об’єднання громаді чи братимете ви участь у можливих майбутніх виборах?
– Місто безперечно готове до об’єднання громади. Перспективний план був розроблений попередньою владою. Я не зі всім згодна, але як воно буде – будемо бачити вже у наступному році. Для громади, на мій погляд, цей склад завеликий, і не факт що швидка допомога, при найкращій дорозі, доїде до села нинішнього Рогатинського району за 20 хвилин. Але якщо на часі будуть вибори, і якщо люди будуть бажати щоб я балотувалась то ми будемо обговорювати це питання.
Наразі я можу сказати, що я не готова очолювати громаду, адже вважаю себе людиною будівничою. Натомість майбутньому голові громади доведеться закривати школи, клуби, і ФАпи у селах. Мені це чуже.
Хочу сказати, що чомусь усе в нашій державі залежить від виборів. Десь проглядаються на наступний рік уже вибори чи до Верховної ради чи до громад. А під вибори все робиться неправильно. Взагалі ці вибори кожних два роки – це неправильно. Це хаос і колапс системи. Вибори 11 та 18 грудня цього року до громад показали, що люди все менше на них ходять, все менше довіряють владі. І, водночас, на виборах перемогли самовисуванці, люди без партій, люди, яким довіряють. Сказати що само висуванець – одинак, як називають десь мене. Це неправильно. Я вважаю, що бути без політичної сили не означає бути одинаком. Голова повинен мати підтримку мешканців, колективів, інтелігенції, бюджетних закладів. Політики у містах і селах не існує. Існує у малих пунктах популізм. Цей рік мені як молодому керівнику приніс великий досвід. В усіх сферах. Признаю багато своїх помилок. Але ідеально робити неможливо нічого. Для ідеальної роботи потрібне відповідне оточення. А так не буває. У кожного є свої проблеми свої недоліки та переваги. Я пройшла за цей рік добру практику.
І ще – у нас найкращий депутатський корпус у нас багато політичних сил, але всі рішення які забезпечують життєдіяльність міста приймаються майже одноголосно. Нинішня сесія прийняла уже більше 500 рішень. Чітко спрацювали комісії, не було зауважень до рішень, протоколів, усе висвітлювалося оперативно. В цілому ми працювали добре і для більшості у області міст показово.
– Дякую за розмову.
– І вам дякую. Оскільки газета виходить у переддень святкування Дня Енергетика, а це для Бурштина є другим Днем Міста, то я щиро вітаю сьогодні усіх працівників енергетичної галузі. Особливо вітаю директора станції Андрія Йосиповича Шувара. Адже це людина, без якої цього року багато чого у місті не здійснилося б.
Бажаю усім провести наступний рік у мирі, злагоді та взаєморозумінні. Нехай ваш дім оминають проблеми а щастя і радість не виходять із хати. Добра вам, миру і благополуччя.
З Новим Роком!
В.К.

Напишіть коментар.

Немає коментарів

Коментарів поки що немає

Коментарів на жаль ще немає, але хтось таки відгукнеться

Напишіть коментар.
Перегляд коментарів

Напишіть коментар.

Ваша E-mail адреса не буде опублікована
Обов'язкові поля позначено*